Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tucznie
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

"Rodzina 500 plus"

 

"Rodzina 500 plus"

 

SKŁADANIE WNIOSKÓW OD 1 KWIETNIA 2016 r.!

 

Informacje na temat realizacji Programu „Rodzina 500 plus”

W związku z licznymi pytaniami informujemy, że wnioski w ramach Programu „Rodzina 500 plus” będzie można składać od momentu startu programu, czyli od 1 kwietnia br.  Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, rodzice dostaną wyrównanie wstecz od 1 kwietnia  pozwoli to uniknąć kolejek i zapewni płynność wypłat. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Co do zasady, dla osób korzystających z programu okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Istotne jest, że pierwszy okres na jaki będzie przyznane prawo do świadczenia będzie dłuższy, gdyż rozpocznie się 1 kwietnia 2016 r. i trwać będzie  do 30 września 2017 roku. Dzięki temu rodzice nie będą musieli składać dwóch wniosków w 2016 roku, kiedy program wejdzie w życie.

 

Wnioski będą dostępne oraz przyjmowane w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Tucznie, ul. Wolności 12.
 

Zgodnie z Programem „Rodzina 500 plus”, z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 r.ż. Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka.

Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto.

Świadczenie wychowawcze 500 zł nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń m.in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń rodzinnych.
Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy (do 1 lipca br.), rodzice dostaną wyrównanie wstecz – pozwoli to uniknąć kolejek i zapewni płynność wypłat.
W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie.

Prawo do świadczenia będzie ustalane na okres 1 roku – od 1 października do 30 września. Wnioski na kolejne okresy będzie można składać od 1 sierpnia danego roku. Pierwszy okres wypłacania świadczenia wychowawczego będzie jednak dłuższy, od kwietnia 2016 r. aż do 30 września 2017 roku.

 

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

http://www.mpips.gov.pl/…/rodzina…/wyjasniamy-krok-po-kroku/

http://www.mpips.gov.pl/…/rodzina-500…/pytania-i-odpowiedzi/

http://www.mpips.gov.pl/…/Polityka%2…/500plus/Informator.pdf

 

 

 

 

Pliki do pobrania

 

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agata Szymko 03-03-2016 07:58:26
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agata Szymko 03-03-2016
Ostatnia aktualizacja: Agata Szymko 10-05-2016 07:36:11